Bu haber 27 Ekim 2010, Carsamba 01:17 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

12 Eylül Mağdurları Tazminat Hakkı Kazandı

Aşağıdaki okuyacağınız haber bir 12 eylül mağduru VALİ'nin tazminat ile sonuçlanan Hukuki mücadelesinin sonucudur.
12 Eylül Mağdurları Tazminat Hakkı Kazandı
Aşağıdaki okuyacağınız haber bir 12 eylül mağduru VALİ'nin tazminat ile sonuçlanan Hukuki mücadelesinin sonucudur.
12 Eylül yargılanamaz diyenlere haklar  açısından ulaşılmış bir ZAFERi göstermekte; Referandum sürecini Evet-Hayır yarışı içerisinde geçirip HAYIR tarafında yer alan ÜLKÜDAŞLARIMIZIN Haklarını arama noktasında çok önemli Hukuki bir karardır. Bu konuda müracaatla ilgili süreç işlemekte referandum kararının RESMİ GAZETE de yayınlandığı 23 Eylül tarihinden itibaren 23 Aralık a kadar İade-i İtibar ve Tazminat talepli davaların açılması gerekmektedir. Hak arayışlarındaki süre  3 ay ile sınırlıdır.
Gerekli ve ayrıntılı bilgiyi akgunhukukburosu@gmail.com adresine mail atarak öğrenebilirsiniz.12 Eylül mağduru Vali Aydın'ın hukuk zaferi, 1402 sayılı yasayla üniversiteden atılmış öğretim üyelerini harekete geçirdi.


Betül KOTAN

ANKARA -Radikal’in 12 Eylül mağduru emekli Vali Aydın’ın maaş kaybı ve özlük haklarının telafisine ilişkin kazandığı davayı anlatan “Anayasa Mahkemesi’nden darbe mağdurlarına müjde” haberi büyük ses getirdi. Çok sayıda darbe mağduru dün Radikal’i arayarak, emsal teşkil eden bu kararın ardından yargıya başvurmaya karar verdiklerini, ancak ‘kazansalar bile bunun çektikleri acıları unutturmayacağını’ belirttiler.

Radikal’in ulaştığı 1402 sayılı yasa mağdurları da maddi kayıpların yanı sıra ‘manevi kayıpların ne olacağıyla’ ilgiliydi. Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi’nin eski Başkanı Prof. Dr. Gencay Gürsoy ve Prof. Dr. Korkut Boratav, 1402’lik akademisyenlerden bazıları ve hepsinin tek sorusu var: “Maddi kayıplarımız bir şekilde karşılanır, peki manevi yaralarımız nasıl sarılacak?”

‘Doğramacı’ya karşı da...’
Prof. Gürsoy ise söze “Sadece maddi kayıpların geriye alınmasıyla ödenebilecek bir borç değil. Ama yine de avukatlarımızla görüşüp, gerekeni yapacağız” diye başladı. Gürsoy: “Hiçbir gerekçe olmadan bu kadar insanın yıllarca üniversitelerin dışında tutulmasının karşılığı sadece maaş ve özlük hakkı kaybından ibaret değil. Asıl manevi tazminatı konuşacağız. Böyle bir durumun yasal olanakları nedir onları gözden geçireceğiz. Üniversitelere karşı da hatta şimdi hayatta değil ama dönemin YÖK Başkanı İhsan Doğramacı’ya karşı da... Çünkü bizim atılmamızda sadece sıkıyönetim yasası rol oynamadı, üniversiteler de ihbarcılık yaptı.”

1402’liklerden bir başkası olan Prof. Dr. Korkut Boratav’a göre işin maddi tarafı sembolik. Sorumluların bulunup teşhir edilmesini isteyen Boratav, şöyle konuştu: “Üniversitenin o dönem dosyalarının açılarak yayınlammasını istiyorum. Asıl o zaman hakkımızı alırız. O karanlık dönem aydınlatılmalı. Manevi tazminat davası da açılır fakat sorumlular belirlensin. Madem ki hükümet ve YÖK, 12 Eylül rejimiyle uzlaşmadığını iddia ediyor, o zaman o dönem bütün kirlilikleriyle ortaya çıksın. Manevi tazminat sembolik açılır, ama mühim olan kime açacaksın? Parasal tarafı değil önemli olan, manevi tarafı önemli. Bu karardan sonra elli, yüz, bin liralık bir tazminat davasını kazanırız. Ama ne önemi var. Şu anda biz zaten kamu vicdanı diye bir şey varsa, aklanmış gözüküyoruz.”

‘Altından nasıl kalkacaklar’
Seyfettin Bican ve Sibel Bican da 1402 mağduru bir çift. İkisi de öğretmen. Seyfettin Bican, “İkimiz birden işsiz kalınca, ailelerimizin yanına sığınmıştık. Eşim bir süre sonra Gazeteciler Cemiyeti’nde iş buldu. Bir süre tek maaş geçinmeye çalıştık. Manevi bunalımlarımızın yanında yaşadığımız maddi sıkıntıdan bahsetmeye bile değmez. Bu borcun altından kim nasıl kalkacak?” diye konuştu.

‘Sevindirici karar’
TÖBDER Genel Başkan Yardımcısı İsmet Yalçınkaya ise o dönem öğretmenden öğretim üyesine, üst düzey bürokrattan valiye çok sayıda kişinin ‘görülen lüzum üzerine’ denilerek işine son verildiğini anlattı. Yılçınkaya, “Bu karar tamamıyla hem maddi olarak hem de kıdem olarak, haklarının iadesi biçiminde olduğu için sevindirici. Biz de haklarımızın verilmesi için müracaat edeceğiz, gerekli girişimlere başlayacağız” dedi.

‘Çoluğumuz çocuğumuz aç kaldı’
Radikal’de haberi okuduktan sonra, kendisi için hukuki süreç başlatma kararı aldığını belirten Demokratik Üniversite Platformu Başkanı Prof. Dr. Hatipoğlu, şunları anlattı: “Ancak asıl manevi tazminat ödenmesi gerekir. Çok sıkıntı çektik, çoluğumuz çocuğumuz aç kaldı. Altı yıl çalındı benim hayatımdan, geçimimi sağlayabilmek için inşaat işçiliği bile yaptım. Onurumuz kırıldı. Maaş kaybını ödeyerek mi bizi rahatlatacaklar? Mağduriyetimiz çok ağırdı. Etrafın boşalıyordu, herkes senden ‘sakıncalı’ diye kaçıyordu. Bu yüzden özel sektörde bile iş bulamıyordun kolay kolay. 1402’likler çok ağır bedel ödediler. O bedelin borcu kolay kolay ödenmez ama hem manevi tazminat hem de faiziyle maaş ve özlük hakkı kayıplarımız geri ödenmeli.”
 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Kemal Yayla - 2012-01-26 13:18:50
Sayın Ömer Albaz,aynı sorunları,yaşamış olduğumuzdan,ortak akılla haklarımızı aramamız daha iyi kanısıyla sizlere ulaşmaya çalışıyorum.telefonunuzu yazarsanız iletişime geçeriz. Tel . 05352801900
KEMAL - 2012-01-05 15:52:37
Sayın Ömer ALBAZ,sanırım aynı sorunu yaşamışız.Konuyla ilgili bir girişiminiz varmı ? Karşılıklı konuşup bir çözüm yolu araştırabiliriz.Tel: 05352801900
ömer albaz - 2011-09-12 14:37:26
öğretmenim, 1402 ile işine son verilenlerdenim, mahkeme kararı ile 5 yılı daha önce almıştım.gerikalan 6 yıllık sürenin özlük haklarımı alabilirmiyiz?Bu konuda girişimi olan varsa ,ortak çalışma yapabiliriz.
mehmet emin sarıgül - 18-11-2010
aynı konudan mağdurum ama lütfen ben telefon veriyorum kemal yayla hocamın aramasını rica ediyorum saygılarımla 05448077255 ş.urfa
Gülşen Demirci - 17-11-2010
geriye dönük özlük haklarını alanlarda dava açabileceklermi
Kemal Yayla - 09-11-2010
13.09.1982 tarihinde 1402 ile öğretmenlik görevime son verildi. 7 yıl sonrası mahkeme kararı ile geriye dönük 5 yıllık özlük haklarımı aldım. kalan 2 yılı alamadım. nasıl bir yol izlemeliyim. bilgi sahibi olan arkadşlarım bilgilendirmede bulunurlarsa çok sevinirim. 1402 liklerin tümüne selamlar..e posta adresim: yaylakemal@hotmail.com
Bursalı - 27-10-2010

suç duyurusu ve haksız tutuklama tazminatları için örnek dilekçelerin tekrar yayınlanmasını rica ederiz.


Editör:Düzenlenerek ..indirme linki verileriek tekrar yayınlanacaktır.Saygılarımızla..

Diğer Haberler

EN ÇOK OKUNANLAR
habererk yayın çizgisini onaylıyormusunuz ?
Hayır Sert Buluyorum
Onaylıyorum
Eleştirel ve Analitik Bakışa Devam
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı